
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 11.16 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.9972 mm |
| Number of Terminals | 2 |
| Current Rating | 5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | UL |
| Orientation | Right Angle |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 2 |
| Connector Type | Pin |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Number of Ports | 1 |
| Fastening Type | Ramp |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Style | Pin |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Housing Color | Black |
| Plating | Tin |
| PCB Mounting Orientation | Right Angle |
| PCB Thickness | 62 µm |
| Plating Thickness | 2.54 µm |
| Contact Gender | Male |
| Number of Power Positions | 2 |
| VDE Tested | Yes |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Sealable | No |
| Contact Retention | Without |
Stock: 1974
Distributors
pcbx
Unit Price$0.63180
Ext.Price$0.63180
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.63180 | $0.63180 |
| 10 | $0.54716 | $5.47160 |
| 25 | $0.54117 | $13.52925 |
| 50 | $0.54031 | $27.01550 |
| 100 | $0.44713 | $44.71300 |
